BLÍZKE OKOLIE
LOM DEVIČIE
Len tri minúty cestou autom za dedinkou Devičie sa nachádza vodná plocha, tzv. Lom Devičie s priezračne čistou a osviežujúco chladnou vodou. Malebný areál, kde sa dá okúpať, zahrať si plážový volejbal alebo len tak oddychovať, učaroval aj slávnemu slovenskému režisérovi Jurajovi Jakubiskovi. Práve tu natočil známu scénu Perinbaby, v ktorej macocha s dcérou spadnú do jazera, zubatá si nad nimi brúsi svoju kosu a na otázku: „Čia je to smola, čia, čia?“ škodoradostne odpovedá: „Vaša, vaša.“ V lome sa každoročne organizuje beach – volejbalový turnaj „LOM CUP“ a v lete sa tam organizujú diskotéky pod holým nebom.
Mapa
VARTOVKA V KRUPINE
Vartovka je 13m vysoká strážna veža, vzácna kultúrna pamiatka zo 16. storočia, týčiaca sa navŕšku nad mestom Krupina. Je to kamenná veža s drevenou strieškou, ktorá za čias Uhorska slúžila na včasné varovanie pred vpádmi Turkov. Veža začala v 18. storočí pustnúť, ale dnes je zrekonštruovaná a ponúka nádherný výhľad na mesto Krupina, Krupinskú planinu či Štiavnické vrchy.
Mapa
MÚZEUM ANDREJA SLÁDKOVIČA
Múzeum sídliace v Krupine na príznačnej Sládkovičovej ulici č. 20 približuje návštevníkom históriu mesta, ktoré patrí medzi najstaršie mestá na Slovensku. Časť expozície je venovaná významným osobnostiam slovenskej literatúry, ktorých životy boli späté s mestom, ale najmä krupinským rodákom, akými boli Andrej Sládkovič či Elena Maróthy-Šoltésová.
Mapa
LIŠOV
Lišov patrí k najmenším obciam Hontu, no ponúka najviac atrakcií. Sú to predovšetkým desiatky historických tufových obydlí vysekaných ručne do skaly, ktoré údajne vznikli v období tureckých vpádov ako úkryt pre obyvateľov. V dedine sú aj desiatky vínnych chyžiek s vyhĺbenými pivnicami. Lišov má osem mostov a je tak obcou s najväčším počtom premostení v Honte. Azda najväčšou atrakciou Lišova je v súčasnosti Stodola výtvarníka Fera Liptáka. Na vernisáže a výstavy, ktoré sa tam v lete konajú, prichádzajú do obce stovky milovníkov nevšedného umenia. Výtvarník kúpil chalupu v strede obce a v Stodole, ktorá bola jej súčasťou, vytvoril galériu, ktorá nemá v regióne obdobu. V pravidelne nepravidelných intervaloch tam organizuje výstavy svojich priateľov – umelcov a schádzajú sa tam viaceré známe mená. A rozhodne nemožno zabudnúť na Galériu masiek v Lišove, umiestnenú v jednom z pôvodných dedinských domov, ktorej expozícia obsahujúca viac ako 400 totemových masiek z celého sveta, je jedinou na celom Slovensku.
Mapa
MESTÁ
DUDINCE
Malebné juhoslovenské kúpeľné mestečko má čo ponúknuť nielen priaznivcom kúpeľných kúr, ale i milovníkom prírodných zaujímavostí a historických záhad. Jeho najväčšou turistickou atraktivitou sú nevšedné útvary – Dudinské travertíny, chránené ako Prírodná pamiatka. Vytvorili sa všade tam, kde vyvieral minerálny prameň a nachádzajú sa v areáli kúpeľného parku. Najznámejšou z týchto útvarov je kamenná terasa zvaná Rímske kúpele. Do tejto terasy boli pred stáročiami vytesané primitívne bazéniky. Domnievame sa, že ich mohli vybudovať starí Rimania, ktorí poznali a aj využívali liečivé účinky dudinských prameňov. Zaujímavou atrakciou Dudiniec je aj tzv. „šikmá veža“ – Dudinská zvonička. Tejto pôvodne evanjelickej zvonici z roku 1871 boli počas II.sv. vojny odobraté zvony a stratila svoj význam. Dodnes však turistov púta kvôli svojmu nevšednému nakloneniu. V súčasnosti je vychýlená o 51 cm.
Mapa
BANSKÁ ŠTIAVNICA
Malebné a fotogenické historické banícke mesto v Štiavnických vrchoch zapísané v Zoznamesvetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO – to je Banská Štiavnica. Mnohí ho považujú za najkrajšie mesto na Slovensku. Má magickú silu a fascinujúcu históriu. Už v stredoveku bola miestnym Eldorádom – najbohatším ložiskom striebra a zlata. Bola tu špičková veda a školstvo, alchýmia aj slobodomurári. Bol tu prvýkrát na svete použitý pušný prach na odstrel horniny. Vznikla tu prvá technická univerzita na svete – slávna Banícka akadémia a vznikol tu aj jeden z najdômyselnejších a najväčších vodoenergetických systémov svojich čias: štiavnické tajchy.
Dnes Štiavnica priťahuje skvostnou a nedotknutou architektúrou, kostolmi a palácmi bohatých mešťanov v centre. Je tvorená úzkymi romantickými uličkami, nie je tu jediný semafor ani billboard. V uličkách mesta môžete stretnúť maliarov so stojanmi, fotografov či ľudí v historických kostýmoch. V štýlových kaviarňach a krčmičkách „jamujú“ muzikanti a niekedy je ťažké vybrať si z ponuky koncertov. V Štiavnici sa vždy niečo deje. Nech už ste v štiavnickom regióne na pár hodín, alebo dní, nemali by ste vynechať prechádzku centrom Štiavnice, návštevu bane, neďalekej Kalvárie a aspoň jeden z tajchov. Nič podobné totiž nikde inde neuvidíte.
Mapa
ŠAHY
Malé pohraničné mesto na juhu Slovenska, niekdajšie sídlo Hontianskej Župy s právom meča – právo popravovať odsúdených. Mesto sa spomína prvýkrát v roku 1244. Vzniklo najprv ako osada pri kláštore premonštrátov, ktorého hlavná budova dodnes stojí hneď vedľa katolíckeho kostola. Ten bol postavený v období baroka, no v období po tureckých nájazdoch takmer do tla vyhorel. Zaujímavými pamiatkami mesta sú synagóga, kalvária a radnica – bývalé sídlo Hontianskej župy.
Mapa
TURISTIKA
KOHÁRYHO DUB
V obci Kráľovce – Krnišov (okres Krupina) sa nachádza jeden z najstarších a najväčších dubov na Slovensku – Koháryho dub. Tento dub letný je približne 400 rokov starý, má výšku 23 m, obvod kmeňa 640 cm a priemer koruny 15 m. Jeho najdlhšia vetva má dĺžku 14 m. Má významnú kultúrnu, ekologickú, biologickú a historickú hodnotu. V roku 1996 bol vyhlásený za chránený.
Vedie k nemu Náučný chodník Koháryho dub, ktorého trasa je dlhá 3800m. Krásna prechádzka začína pred Základnou školou v Hontianskych Nemciach a končí pri starom dube. Má 5 informačných zastávok a pokojnou chôdzou trvá približne 1,5 hodiny. Zastávky poskytujú informácie o chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy, jej reliéfe, činnosti vody, lesnom a lúčnom ekosystéme, aj o samotnom 400-ročnom dube.
Mapa
MÄSIARSKY BOK
Jednou z najvyhľadávanejších turistických cestičiek je Národná prírodná rezervácia Mäsiarsky Bok, nachádzajúca sa medzi Krupinou a Babinou, kde nájdete prekrásne spojenie starého a takmer nedotknutého lesa so zaujímavými skalnými bralami, rozsiahlymi kamennými moriami a bystrinou Krupinica.
Mapa
SIXOVA STRÁŇ
Prírodná pamiatka nachádzajúca sa v juhovýchodnej časti Štiavnických vrchov, vytvorená mohutnými 5-6 bokými hranolmi z lávovej horniny andezit.
Mapa
KRUPINSKÉ BRALCE ALEBO ŠTANGARÍGEĽ
Rovnako ako na Sixovej stráni, aj tzv. Štangerígeľ je unikátny prírodný výtvor z pravidelných až 6 metrových päťbokých andezitových pilierov. Na jednom z kamenných stĺpov sa nachádzajú zvyšky pradávnych znakov, ktoré sú pripisované rôznym kultúram – Keltom, Slovanom – dosiaľ však nebolo objasnené kto za ich vznikom skutočne stojí. Územie skál bolo vyhlásené za chránenú geologickú lokalitu.
Mapa
TRÚBIACI KAMEŇ
Tento nevšedný hudobný nástroj, ktorý sa nachádza v malej dedinke Sucháň, je vlastne mohutná sopečná skala s dvomi otvormi na vrchnej strane. Pri správnom fúknutí do jedného z otvorov sa ozve silné, prenikavé zatrúbenie, ktoré sa rozlieha po okolitých dolinách. Treba však vedieť správne „zatrúbiť“, inak sa tón nevylúdi. Trúbiaci kameň sa využíval v dávnych dobách tureckých vpádov, ale jeho pravý význam nepoznáme. Rovnako ako nevieme, či ide o hračku prírody, alebo o dômyselný ľudský výtvor.
Mapa
TESÁRSKE DÚPENCE
Tesárske Dúpence sú pradávne skalné skrýše vytesané do strmého svahu v obci Hontianske Tesáre. Ide o jedinečnú, hoci turisticky málo známu atrakciu. Tieto nevšedné obydlia slúžili pravdepodobne ako útočiská ľudu pred Turkami. Podľa počtu komôrok sa nazývajú Jednodierka, Dvojdierka a Osemdierka. Bližší popis obydlí sa uvádza na informačných tabuliach, pri ktorých sú aj pomocné laná umožňujúce návštevníkom dostať sa do týchto ťažko prístupných skrýš.
Mapa
HRADY
ČABRAĎ
Pevnosť, v minulosti zvaná i Litavský hrad, sa nachádza nad obcou Čabradský Vrbovok. Postavená bola v 13. storočí na ochranu ciest vedúcich k stredoslovenským banským mestám. Dnes je zrúcanina hradu Čabraď obľúbeným turistickým miestom. Poskytuje nádherný výhľad na okolitú krajinku. Výstup na ňu vedie územím národnej prírodnej rezervácie, ktorá sa vyznačuje prekrásnou panenskou prírodou a najbohatším výskytom plazov na Slovensku.
Mapa
BZOVÍK
Zrúcanina kláštora v Bzovíku historicky siaha ďaleko do stredoveku – do prvej polovice 12. storočia. Stavba pôvodne slúžila cirkvi. V roku 1530 kláštor napadol a dobyl stredoslovenský oligarcha. Pozabíjal alebo vyhnal mníchov, ktorých tu našiel, a kláštor prestaval na protitureckú pevnosť. Opevnil ho múrom so štyrmi obrannými vežami a celý komplex obohnal vodnou priekopou. Opevnený kláštor (resp. už skôr hrad) sa neskôr opäť dostal do rúk cirkvi. Od začiatku 19. storočia začala stavba pustnúť, počas II.sv. vojny bola značne poškodená a do dnešných dní sa z nej zachovala len zrúcanina.
Mapa
KAŠTIEĽ VO SVÄTOM ANTONE
Svätý Anton je obec v okrese Banská Štiavnica, preslávený najmä svojim vkusným a elegantným kaštieľom z roku 1750, ktorý je od roku 1985 Národnou kultúrnou pamiatkou SR. Nachádza sa v ňom jedno z najlepších múzeí na Slovensku a tvoria ho v súčasnosti dve expozície. Historicko-umelecká, s bohatou zbierkou pôvodného nábytku, originálnych tapiet, obrazov známych maliarov, či porcelánu, a špecializovaná poľovnícka expozícia s celoslovenskou pôsobnosťou. Kaštieľ je situovaný v krásnom parku, kde sa dá poprechádzať a príjemne si oddýchnuť v každom ročnom období.
Mapa
MODRÝ KAMEŇ
Modrý Kameň, najmenšie mesto na Slovensku, sa pýši hradom rovnakého mena. Tento stredoveký hrad sa stal svedkom mnohých ničivých vojen a bol v rukách vždy iných osídlencov. Dnes je z neho iba romantická ruina. V 18. storočí pristavaný barokový kaštieľ v predhradí sa však zachoval a od roku 1994 hostí unikátne Múzeum bábkarských kultúr a hračiek s príťažlivými expozíciami, v ktorých okrem tuzemskej výroby nájdeme i bábky z Indie či Tuniska. V priestoroch múzea sa okrem toho nachádza i historická expozícia zubnej techniky Slovenskej komory zubných lekárov, jediná svojho druhu v strednej Európe.
Mapa
ŽIBRITOV
Malá obec krupinského okresu, písomne doložená od roku 1266, má dve zachovalé pamiatky z týchto čias. Evanjelický kostol z roku 1838 a malú zvoničku v centre obci, postavenú v roku 1586, ktorá je pozostatkom bývalého zámočku a slúžila ako obranná veža v období tureckých nájazdov. Do roku 2009 sa v nej nachádzal zvon z roku 1680.
Mapa
DOBRÁ NIVA
Kúsok od malej dedinky Dobrá Niva v okrese Zvolen sa nachádza obec Podzámčok, na vŕšku ktorej je skromná zrúcanina hradu zvaného Dobrá niva, známeho aj ako Dobronivá alebo Dobronivský hrad. Táto kedysi mocná pevnosť vznikla v 13. storočí na ochranu starej obchodnej cesty vedúcej južne od Zvolena. V 18. storočí Dobrú Nivu opustili jej poslední obyvatelia a hrad začal pustnúť. Do dnešného dňa z neho zostala iba neveľká zrúcanina, ktorá sa nachádza v tichom romantickom a pravidelne udržiavanom prostredí obce Podzámčok.
Mapa
STARÁ HORA (SEBECHLEBY)
Vinohradnícka osada, ktorá bola v roku 1981 zapísaná do zoznamu Pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku, a je súčasťou obce Sebechleby, sa nazýva Stará Hora. Ide o nezvyčajné zoskupenie 14 desiatok vinohradníckych pivníc ručne kopaných do tufových svahov (sopečného pôvodu) a chyžiek postavených nad nimi. Víno sa tu vyrábalo už v 13. storočí a za čias Uhorska bola táto oblasť jedným z najväčších producentov vína. V tejto osade miestne organizácie pár krát do roka organizujú rôzne kultúrne akcie, folklórne slávnosti, vinobrania a festivaly. Návšteva osady sľubuje krásny zážitok, ktorý možno spestriť i návštevou miestneho Národopisného múzea s pivnicou ponúkajúcou možnosť ochutnávky jedinečných starohorských vín.
Mapa
KÚPANIE
DUDINKA
Termálne kúpalisko Dudinka je komplex štyroch bazénov v kúpeľoch Dudince. Najatraktívnejším z nich je minerálny bazén, ktorý je denne napúšťaný dudinskou minerálnou liečivou vodou a má teplotou 33 – 34°C. Minerálna voda priaznivo pôsobí na kosti, kĺby, svaly, ale aj vysoký krvný tlak. Je to tzv. „sedací“ bazén, v ktorom sa odporúča pokojne sedieť maximálne po dobu 30 minút. Súčasťou areálu je aj tobogán, šmýkačka, divoká voda a trysky, ktorých využívanie nie je spoplatnené. Bezplatné je aj monitorované parkovisko vzdialené asi 150 m od kúpaliska.
Mapa
MARGITA-ILONA
Rekreačné zariadenie Margita-Ilona sa nachádza v Leviciach. Od Devičia je vzdialené asi 40km. V zariadení sa nachádzajú štyri bazény (Adam, Tereza, Eva a Ilona) a všetky sa plnia termálnou vodou s teplotou 25°C s obsahom minerálnych solí. Dva z nich majú vytvorený tzv. plážový vstup, kde hĺbka vody začína od 0 cm a pozvoľna sa zvažuje. V rekreačnom zariadení je aj tobogán a vodný sklz a možnosť kempového ubytovania.
Mapa
PODHÁJSKA
Termálne kúpalisko Podhájska, nachádzajúce sa na juhu Slovenska neďaleko Nových Zámkov, je od Devičia vzdialené cca. 70 km. Ponúka deväť bazénov s termálnou a úžitkovou vodou, tobogán a množstvo vodných atrakcií. Jeho súčasťou je aj novootvorené Wellness centrum Aquamarin, poskytujúce vitálny svet (sauny, tropický tunel, vodné peklo, morský kúpeľ, ľadopád), turecký kúpeľ Hammam, vodný bar, oddychové priestory, fitness a kaviareň.
Mapa
STREHOVÁ
Termálne kúpalisko Dolná Strehová sa stalo súčasťou areálu Aquatermal Strehová a nachádza sa medzi okresmi Veľký Krtíš a Lučenec. Od Devičia je vzdialené približne 50 km. Areál s celoročnou prevádzkou ponúka šesť bazénov (zábavný, antikorový oddychový, vírivý, detský, rekreačný a plavecký) s termálnou vodou, ktorá je dodávaná z dvoch vrtov a dosahuje teplotu od 28°C do 36°C. Blahodárne pôsobí na pohybové ústrojenstvo a má priaznivé kozmetické účinky. Okrem bazénov areál poskytuje množstvo atrakcií (športoviská, detské ihriská), reštauráciu a šesť bufetov.
Mapa
ŠTÚROVO
Vadaš Štúrovo je obľúbené termálne kúpalisko vzdialené od Devičia autom asi 76km. Je súčasťou akvaparku v rozsiahlom rezorte Vadaš Thermal Resort, ktorý ponúka 7 vonkajších a 2 kryté bazény. Medzi nimi masážny bazén, vonkajší sedací bazén s celoročnou prevádzkou a jedinečný bazén s umelým vlnobitím na Slovensku. Bazény sú zásobované termálnou vodou z hĺbky 130 m, ktorá dosahuje teplotu až 39°C. V rezorte sa okrem akvaparku nachádza aj 3* hotel, apartmány, ubytovňa a kemping. Rezort tiež poskytuje množstvo atrakcií na športové a zábavné vyžitie pre deti i dospelých.
Mapa
SKLENÉ TEPLICE
Sklené Teplice sú známym kúpeľným mestom nachádzajúcim sa v okrese Žiar nad Hronom, vzdialeným asi 43 km cesty autom od Devičia. Na jeho území vyviera až 14 termálnych prameňov s teplotou vody 28-53°C, ktoré liečia choroby pohybového aparátu a nervové choroby. Týmito prameňmi sa plnia aj 3 bazény (detský, plavecký a sedací) letného termálneho kúpaliska, sprístupneného miestnym aj verejnosti.
Mapa
SANTOVKA
Santovka je obec v okrese Levice, vzdialená 35 km od Devičia, v ktorej sa nachádza rovnomenné termálne kúpalisko v areáli Santovka wellness. Voda v bazénoch s teplotou 27°C je geotermálneho pôvodu a má mimoriadne priaznivé účinky na reumatické ochorenia a na srdcovo-cievny systém. Z piatich bazénov sú určite najatraktívnejšie sedavé travertínové bazéniky v štýle tureckých pamukkale a masážne travertínové vodopády a trysky, ktoré vymasírujú telo a prekrvia pokožku. Súčasťou areálu je aj hotel s reštauráciou a wellness, kde poskytujú horúce vaňové kúpele vyhriate na vami určenú teplotu.
Mapa
ŠTIAVNICKÉ ŤAJCHY
Tajchy sú krásne, ľuďmi vytvorené vodné diela (jazerá) harmonicky vrastené do strmých hôr. Štiavnické tajchy tvorili svojho času asi najdokonalejšiu vodohospodársku sústavu Európy. Slúžili na odčerpávanie spodných vôd v baniach, vyriešili “prvú energetickú krízu” baníctva a zachránili baníctvo v celom kraji. Do dnešných dní sa zachovalo 24 tajchov malebne zasadených do prírody. Niektoré z nich sa stali obľúbeným miestom na letné kúpanie a člnkovanie, či v zime na korčuľovanie. Najznámejším tajchom je Počúvadianske jazero pod Sitnom. Spolu s Vindšachtou, Richňavou či Evičkinim jazerom sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, pretože ich brehy nie sú také strmé. Veľký vodárenský tajch a Klinger sú ľahko dostupné aj pešo z Banskej Štiavnice. A na vysoko položenom tajchu Červená studňa zas domáci v zime hrávajú hokej. K Štiavnickým tajchom sa dá z Devičia dostať autom za 30 minút.
Mapa
VINÁRSTVO PAPILLON
Papillon (z franc. motýľ) je malé rodinné vinárstvo v malebnej dedinke Devičie na strednom Slovensku, do realizácie ktorého sa pustil slovensko-francúzsky pár, s cieľom vyrábať biodynamické víno (využívajúc znalosti o vesmíre, mesiaci a bylinárstve) v ekologickom poľnohospodárstve. Postupne obnovujú zabudnuté pozemky na Devičí, ktorých sopečné podložie a čistá pôda poskytujú obrovský potenciál na výsadbu viníc. V roku 2018 vyrobili prvé naturálne víno. K jeho výrobe, ako sami hovoria, pristupujú citlivo a poctivo: „Rešpektujeme prírodu a dovolíme hroznu aby sa ukázalo v jeho prirodzenej paráde. Naše vína sú vyrobené s vášňou a láskou. Pre nás víno nie je recept. Víno bude také, aké je hrozno. Veríme, že z dobrého hrozna môžeme urobiť dobré víno s minimom zásahov a pridaných látok. Tak skúšame nič nepridávať, rešpektovať hrozno a nasledovať naturálny proces.“
Od začiatku svojho pôsobenia používa vinárstvo na výrobu svojho vína výlučne certifikované bio hrozno bez chemických postrekov a od roku 2019 je už aj držiteľom certifikátu vinárskej BIO výroby. Teda vyrába víno z bio surovín a navyše naturálne, teda bez pridania akýchkoľvek chemických aditív. K dnešnému dňu má vinárstvo v portfóliu 5 druhov naturálnych vín a novú limitovanú edíciu suchého šumivého vína, tzv. „ružové bublinky“, pri ktorej sa využíva metóda spontánnej prvej fermentácie ukončenej vo fľaši.
Vzhľadom na špecifický prístup a čisto naturálny produkt sa vinárstvo nezúčastňuje žiadnych slovenských súťaží a festivalov konvenčných vín. Jeho cieľom je dostať sa do povedomia profesionálnej verejnosti na prestížnych svetových výstavách a veľtrhoch naturálnych vín.
Mapa
BLÍZKE OKOLIE
LOM DEVIČIE
Len tri minúty cestou autom za dedinkou Devičie sa nachádza vodná plocha, tzv. Lom Devičie s priezračne čistou a osviežujúco chladnou vodou. Malebný areál, kde sa dá okúpať, zahrať si plážový volejbal alebo len tak oddychovať, učaroval aj slávnemu slovenskému režisérovi Jurajovi Jakubiskovi. Práve tu natočil známu scénu Perinbaby, v ktorej macocha s dcérou spadnú do jazera, zubatá si nad nimi brúsi svoju kosu a na otázku: „Čia je to smola, čia, čia?“ škodoradostne odpovedá: „Vaša, vaša.“ V lome sa každoročne organizuje beach – volejbalový turnaj „LOM CUP“ a v lete sa tam organizujú diskotéky pod holým nebom.
Mapa
VARTOVKA V KRUPINE
Vartovka je 13m vysoká strážna veža, vzácna kultúrna pamiatka zo 16. storočia, týčiaca sa navŕšku nad mestom Krupina. Je to kamenná veža s drevenou strieškou, ktorá za čias Uhorska slúžila na včasné varovanie pred vpádmi Turkov. Veža začala v 18. storočí pustnúť, ale dnes je zrekonštruovaná a ponúka nádherný výhľad na mesto Krupina, Krupinskú planinu či Štiavnické vrchy.
Mapa
TURECKÉ STUDNE V KRUPINE
Turisticky veľmi atraktívna lokalita, východne od centra mesta, zvaná aj Štrampľoch, je bývalý kamenný lom (Steinbruch), do ktorého sú vytesané zaujímavé skalné úkryty, tzv. Turecké studne. Pravý význam týchto úkrytov nepoznáme, ale pravdepodobne slúžili ako provizórne obydlia miestnej chudoby, alebo turecké skrýše z čias 16. – 17. storočia. Mohli však slúžiť aj ako pivnice, či dokonca kúpele. Dnes sú Turecké studne verejnosti voľne prístupným obľúbeným oddychovým miestom.
Mapa
MÚZEUM ANDREJA SLÁDKOVIČA
Múzeum sídliace v Krupine na príznačnej Sládkovičovej ulici č. 20 približuje návštevníkom históriu mesta, ktoré patrí medzi najstaršie mestá na Slovensku. Časť expozície je venovaná významným osobnostiam slovenskej literatúry, ktorých životy boli späté s mestom, ale najmä krupinským rodákom, akými boli Andrej Sládkovič či Elena Maróthy-Šoltésová.
Mapa
LIŠOV
Lišov patrí k najmenším obciam Hontu, no ponúka najviac atrakcií. Sú to predovšetkýmdesiatky historických tufových obydlí vysekaných ručne do skaly, ktoré údajne vznikli v období tureckých vpádov ako úkryt pre obyvateľov. V dedine sú aj desiatky vínnych chyžiek s vyhĺbenými pivnicami. Lišov má osem mostov a je tak obcou s najväčším počtom premostení v Honte. Azda najväčšou atrakciou Lišova je v súčasnosti Stodola výtvarníka Fera Liptáka. Na vernisáže a výstavy, ktoré sa tam v lete konajú, prichádzajú do obce stovky milovníkov nevšedného umenia. Výtvarník kúpil chalupu v strede obce a v Stodole, ktorá bola jej súčasťou, vytvoril galériu, ktorá nemá v regióne obdobu. V pravidelne nepravidelných intervaloch tam organizuje výstavy svojich priateľov – umelcov a schádzajú sa tam viaceré známe mená. A rozhodne nemožno zabudnúť na Galériu masiek v Lišove, umiestnenú v jednom z pôvodných dedinských domov, ktorej expozícia obsahujúca viac ako 400 totemových masiek z celého sveta, je jedinou na celom Slovensku.
Mapa
MESTÁ
DUDINCE
Malebné juhoslovenské kúpeľné mestečko má čo ponúknuť nielen priaznivcom kúpeľných kúr, ale i milovníkom prírodných zaujímavostí a historických záhad. Jeho najväčšou turistickou atraktivitou sú nevšedné útvary – Dudinské travertíny, chránené ako Prírodná pamiatka. Vytvorili sa všade tam, kde vyvieral minerálny prameň a nachádzajú sa v areáli kúpeľného parku. Najznámejšou z týchto útvarov je kamenná terasa zvaná Rímske kúpele. Do tejto terasy boli pred stáročiami vytesané primitívne bazéniky. Domnievame sa, že ich mohli vybudovať starí Rimania, ktorí poznali a aj využívali liečivé účinky dudinských prameňov. Zaujímavou atrakciou Dudiniec je aj tzv. „šikmá veža“ – Dudinská zvonička. Tejto pôvodne evanjelickej zvonici z roku 1871 boli počas II.sv. vojny odobraté zvony a stratila svoj význam. Dodnes však turistov púta kvôli svojmu nevšednému nakloneniu. V súčasnosti je vychýlená o 51 cm.
BANSKÁ ŠTIAVNICA
Malebné a fotogenické historické banícke mesto v Štiavnických vrchoch zapísané v Zoznamesvetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO – to je Banská Štiavnica. Mnohí ho považujú za najkrajšie mesto na Slovensku. Má magickú silu a fascinujúcu históriu. Už v stredoveku bola miestnym Eldorádom – najbohatším ložiskom striebra a zlata. Bola tu špičková veda a školstvo, alchýmia aj slobodomurári. Bol tu prvýkrát na svete použitý pušný prach na odstrel horniny. Vznikla tu prvá technická univerzita na svete – slávna Banícka akadémia a vznikol tu aj jeden z najdômyselnejších a najväčších vodoenergetických systémov svojich čias: štiavnické tajchy.
Dnes Štiavnica priťahuje skvostnou a nedotknutou architektúrou, kostolmi a palácmi bohatých mešťanov v centre. Je tvorená úzkymi romantickými uličkami, nie je tu jediný semafor ani billboard. V uličkách mesta môžete stretnúť maliarov so stojanmi, fotografov či ľudí v historických kostýmoch. V štýlových kaviarňach a krčmičkách „jamujú“ muzikanti a niekedy je ťažké vybrať si z ponuky koncertov. V Štiavnici sa vždy niečo deje. Nech už ste v štiavnickom regióne na pár hodín, alebo dní, nemali by ste vynechať prechádzku centrom Štiavnice, návštevu bane, neďalekej Kalvárie a aspoň jeden z tajchov. Nič podobné totiž nikde inde neuvidíte.
ŠAHY
Malé pohraničné mesto na juhu Slovenska, niekdajšie sídlo Hontianskej Župy s právom meča – právo popravovať odsúdených. Mesto sa spomína prvýkrát v roku 1244. Vzniklo najprv ako osada pri kláštore premonštrátov, ktorého hlavná budova dodnes stojí hneď vedľa katolíckeho kostola. Ten bol postavený v období baroka, no v období po tureckých nájazdoch takmer do tla vyhorel. Zaujímavými pamiatkami mesta sú synagóga, kalvária a radnica – bývalé sídlo Hontianskej župy.
TURISTIKA
KOHÁRYHO DUB
V obci Kráľovce – Krnišov (okres Krupina) sa nachádza jeden z najstarších a najväčších dubov na Slovensku – Koháryho dub. Tento dub letný je približne 400 rokov starý, má výšku 23 m, obvod kmeňa 640 cm a priemer koruny 15 m. Jeho najdlhšia vetva má dĺžku 14 m. Má významnú kultúrnu, ekologickú, biologickú a historickú hodnotu. V roku 1996 bol vyhlásený za chránený.
Vedie k nemu Náučný chodník Koháryho dub, ktorého trasa je dlhá 3800m. Krásna prechádzka začína pred Základnou školou v Hontianskych Nemciach a končí pri starom dube. Má 5 informačných zastávok a pokojnou chôdzou trvá približne 1,5 hodiny. Zastávky poskytujú informácie o chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy, jej reliéfe, činnosti vody, lesnom a lúčnom ekosystéme, aj o samotnom 400-ročnom dube.
Mapa
MÄSIARSKY BOK
Jednou z najvyhľadávanejších turistických cestičiek je Národná prírodná rezervácia Mäsiarsky Bok, nachádzajúca sa medzi Krupinou a Babinou, kde nájdete prekrásne spojenie starého a takmer nedotknutého lesa so zaujímavými skalnými bralami, rozsiahlymi kamennými moriami a bystrinou Krupinica.
Mapa
SIXOVA STRÁŇ
Prírodná pamiatka nachádzajúca sa v juhovýchodnej časti Štiavnických vrchov, vytvorená mohutnými 5-6 bokými hranolmi z lávovej horniny andezit.
Mapa
KRUPINSKÉ BRALCE ALEBO ŠTANGARÍGEĽ
Rovnako ako na Sixovej stráni, aj tzv. Štangerígeľ je unikátny prírodný výtvor z pravidelných až 6 metrových päťbokých andezitových pilierov. Na jednom z kamenných stĺpov sa nachádzajú zvyšky pradávnych znakov, ktoré sú pripisované rôznym kultúram – Keltom, Slovanom – dosiaľ však nebolo objasnené kto za ich vznikom skutočne stojí. Územie skál bolo vyhlásené za chránenú geologickú lokalitu.
Mapa
TRÚBIACI KAMEŇ
Tento nevšedný hudobný nástroj, ktorý sa nachádza v malej dedinke Sucháň, je vlastne mohutná sopečná skala s dvomi otvormi na vrchnej strane. Pri správnom fúknutí do jedného z otvorov sa ozve silné, prenikavé zatrúbenie, ktoré sa rozlieha po okolitých dolinách. Treba však vedieť správne „zatrúbiť“, inak sa tón nevylúdi. Trúbiaci kameň sa využíval v dávnych dobách tureckých vpádov, ale jeho pravý význam nepoznáme. Rovnako ako nevieme, či ide o hračku prírody, alebo o dômyselný ľudský výtvor.
Mapa
TESÁRSKE DÚPENCE
Tesárske Dúpence sú pradávne skalné skrýše vytesané do strmého svahu v obci Hontianske Tesáre. Ide o jedinečnú, hoci turisticky málo známu atrakciu. Tieto nevšedné obydlia slúžili pravdepodobne ako útočiská ľudu pred Turkami. Podľa počtu komôrok sa nazývajú Jednodierka, Dvojdierka a Osemdierka. Bližší popis obydlí sa uvádza na informačných tabuliach, pri ktorých sú aj pomocné laná umožňujúce návštevníkom dostať sa do týchto ťažko prístupných skrýš.
Mapa
HRADY
ČABRAĎ
Pevnosť, v minulosti zvaná i Litavský hrad, sa nachádza nad obcou Čabradský Vrbovok. Postavená bola v 13. storočí na ochranu ciest vedúcich k stredoslovenským banským mestám. Dnes je zrúcanina hradu Čabraď obľúbeným turistickým miestom. Poskytuje nádherný výhľad na okolitú krajinku. Výstup na ňu vedie územím národnej prírodnej rezervácie, ktorá sa vyznačuje prekrásnou panenskou prírodou a najbohatším výskytom plazov na Slovensku.
Mapa
BZOVÍK
Zrúcanina kláštora v Bzovíku historicky siaha ďaleko do stredoveku – do prvej polovice 12. storočia. Stavba pôvodne slúžila cirkvi. V roku 1530 kláštor napadol a dobyl stredoslovenský oligarcha. Pozabíjal alebo vyhnal mníchov, ktorých tu našiel, a kláštor prestaval na protitureckú pevnosť. Opevnil ho múrom so štyrmi obrannými vežami a celý komplex obohnal vodnou priekopou. Opevnený kláštor (resp. už skôr hrad) sa neskôr opäť dostal do rúk cirkvi. Od začiatku 19. storočia začala stavba pustnúť, počas II.sv. vojny bola značne poškodená a do dnešných dní sa z nej zachovala len zrúcanina.
Mapa
KAŠTIEĽ VO SVÄTOM ANTONE
Svätý Anton je obec v okrese Banská Štiavnica, preslávený najmä svojim vkusným a elegantným kaštieľom z roku 1750, ktorý je od roku 1985 Národnou kultúrnou pamiatkou SR. Nachádza sa v ňom jedno z najlepších múzeí na Slovensku a tvoria ho v súčasnosti dve expozície. Historicko-umelecká, s bohatou zbierkou pôvodného nábytku, originálnych tapiet, obrazov známych maliarov, či porcelánu, a špecializovaná poľovnícka expozícia s celoslovenskou pôsobnosťou. Kaštieľ je situovaný v krásnom parku, kde sa dá poprechádzať a príjemne si oddýchnuť v každom ročnom období.
Mapa
MODRÝ KAMEŇ
Modrý Kameň, najmenšie mesto na Slovensku, sa pýši hradom rovnakého mena. Tento stredoveký hrad sa stal svedkom mnohých ničivých vojen a bol v rukách vždy iných osídlencov. Dnes je z neho iba romantická ruina. V 18. storočí pristavaný barokový kaštieľ v predhradí sa však zachoval a od roku 1994 hostí unikátne Múzeum bábkarských kultúr a hračiek s príťažlivými expozíciami, v ktorých okrem tuzemskej výroby nájdeme i bábky z Indie či Tuniska. V priestoroch múzea sa okrem toho nachádza i historická expozícia zubnej techniky Slovenskej komory zubných lekárov, jediná svojho druhu v strednej Európe.
Mapa
ŽIBRITOV
Malá obec krupinského okresu, písomne doložená od roku 1266, má dve zachovalé pamiatky z týchto čias. Evanjelický kostol z roku 1838 a malú zvoničku v centre obci, postavenú v roku 1586, ktorá je pozostatkom bývalého zámočku a slúžila ako obranná veža v období tureckých nájazdov. Do roku 2009 sa v nej nachádzal zvon z roku 1680.
Mapa
DOBRÁ NIVA
Kúsok od malej dedinky Dobrá Niva v okrese Zvolen sa nachádza obec Podzámčok, na vŕšku ktorej je skromná zrúcanina hradu zvaného Dobrá niva, známeho aj ako Dobronivá alebo Dobronivský hrad. Táto kedysi mocná pevnosť vznikla v 13. storočí na ochranu starej obchodnej cesty vedúcej južne od Zvolena. V 18. storočí Dobrú Nivu opustili jej poslední obyvatelia a hrad začal pustnúť. Do dnešného dňa z neho zostala iba neveľká zrúcanina, ktorá sa nachádza v tichom romantickom a pravidelne udržiavanom prostredí obce Podzámčok.
Mapa
STARÁ HORA (SEBECHLEBY)
Vinohradnícka osada, ktorá bola v roku 1981 zapísaná do zoznamu Pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku, a je súčasťou obce Sebechleby, sa nazýva Stará Hora. Ide o nezvyčajné zoskupenie 14 desiatok vinohradníckych pivníc ručne kopaných do tufových svahov (sopečného pôvodu) a chyžiek postavených nad nimi. Víno sa tu vyrábalo už v 13. storočí a za čias Uhorska bola táto oblasť jedným z najväčších producentov vína. V tejto osade miestne organizácie pár krát do roka organizujú rôzne kultúrne akcie, folklórne slávnosti, vinobrania a festivaly. Návšteva osady sľubuje krásny zážitok, ktorý možno spestriť i návštevou miestneho Národopisného múzea s pivnicou ponúkajúcou možnosť ochutnávky jedinečných starohorských vín.
Mapa
KÚPANIE
DUDINKA
Termálne kúpalisko Dudinka je komplex štyroch bazénov v kúpeľoch Dudince. Najatraktívnejším z nich je minerálny bazén, ktorý je denne napúšťaný dudinskou minerálnou liečivou vodou a má teplotou 33 – 34°C. Minerálna voda priaznivo pôsobí na kosti, kĺby, svaly, ale aj vysoký krvný tlak. Je to tzv. „sedací“ bazén, v ktorom sa odporúča pokojne sedieť maximálne po dobu 30 minút. Súčasťou areálu je aj tobogán, šmýkačka, divoká voda a trysky, ktorých využívanie nie je spoplatnené. Bezplatné je aj monitorované parkovisko vzdialené asi 150 m od kúpaliska.
Mapa
MARGITA-ILONA
Rekreačné zariadenie Margita-Ilona sa nachádza v Leviciach. Od Devičia je vzdialené asi 40km. V zariadení sa nachádzajú štyri bazény (Adam, Tereza, Eva a Ilona) a všetky sa plnia termálnou vodou s teplotou 25°C s obsahom minerálnych solí. Dva z nich majú vytvorený tzv. plážový vstup, kde hĺbka vody začína od 0 cm a pozvoľna sa zvažuje. V rekreačnom zariadení je aj tobogán a vodný sklz a možnosť kempového ubytovania.
Mapa
PODHÁJSKA
Termálne kúpalisko Podhájska, nachádzajúce sa na juhu Slovenska neďaleko Nových Zámkov, je od Devičia vzdialené cca. 70 km. Ponúka deväť bazénov s termálnou a úžitkovou vodou, tobogán a množstvo vodných atrakcií. Jeho súčasťou je aj novootvorené Wellness centrum Aquamarin, poskytujúce vitálny svet (sauny, tropický tunel, vodné peklo, morský kúpeľ, ľadopád), turecký kúpeľ Hammam, vodný bar, oddychové priestory, fitness a kaviareň.
Mapa
STREHOVÁ
Termálne kúpalisko Dolná Strehová sa stalo súčasťou areálu Aquatermal Strehová a nachádza sa medzi okresmi Veľký Krtíš a Lučenec. Od Devičia je vzdialené približne 50 km. Areál s celoročnou prevádzkou ponúka šesť bazénov (zábavný, antikorový oddychový, vírivý, detský, rekreačný a plavecký) s termálnou vodou, ktorá je dodávaná z dvoch vrtov a dosahuje teplotu od 28°C do 36°C. Blahodárne pôsobí na pohybové ústrojenstvo a má priaznivé kozmetické účinky. Okrem bazénov areál poskytuje množstvo atrakcií (športoviská, detské ihriská), reštauráciu a šesť bufetov.
Mapa
ŠTÚROVO
Vadaš Štúrovo je obľúbené termálne kúpalisko vzdialené od Devičia autom asi 76km. Je súčasťou akvaparku v rozsiahlom rezorte Vadaš Thermal Resort, ktorý ponúka 7 vonkajších a 2 kryté bazény. Medzi nimi masážny bazén, vonkajší sedací bazén s celoročnou prevádzkou a jedinečný bazén s umelým vlnobitím na Slovensku. Bazény sú zásobované termálnou vodou z hĺbky 130 m, ktorá dosahuje teplotu až 39°C. V rezorte sa okrem akvaparku nachádza aj 3* hotel, apartmány, ubytovňa a kemping. Rezort tiež poskytuje množstvo atrakcií na športové a zábavné vyžitie pre deti i dospelých.
Mapa
SKLENÉ TEPLICE
Sklené Teplice sú známym kúpeľným mestom nachádzajúcim sa v okrese Žiar nad Hronom, vzdialeným asi 43 km cesty autom od Devičia. Na jeho území vyviera až 14 termálnych prameňov s teplotou vody 28-53°C, ktoré liečia choroby pohybového aparátu a nervové choroby. Týmito prameňmi sa plnia aj 3 bazény (detský, plavecký a sedací) letného termálneho kúpaliska, sprístupneného miestnym aj verejnosti.
Mapa
SANTOVKA
Santovka je obec v okrese Levice, vzdialená 35 km od Devičia, v ktorej sa nachádza rovnomenné termálne kúpalisko v areáli Santovka wellness. Voda v bazénoch s teplotou 27°C je geotermálneho pôvodu a má mimoriadne priaznivé účinky na reumatické ochorenia a na srdcovo-cievny systém. Z piatich bazénov sú určite najatraktívnejšie sedavé travertínové bazéniky v štýle tureckých pamukkale a masážne travertínové vodopády a trysky, ktoré vymasírujú telo a prekrvia pokožku. Súčasťou areálu je aj hotel s reštauráciou a wellness, kde poskytujú horúce vaňové kúpele vyhriate na vami určenú teplotu.
Mapa
ŠTIAVNICKÉ ŤAJCHY
Tajchy sú krásne, ľuďmi vytvorené vodné diela (jazerá) harmonicky vrastené do strmých hôr. Štiavnické tajchy tvorili svojho času asi najdokonalejšiu vodohospodársku sústavu Európy. Slúžili na odčerpávanie spodných vôd v baniach, vyriešili “prvú energetickú krízu” baníctva a zachránili baníctvo v celom kraji. Do dnešných dní sa zachovalo 24 tajchov malebne zasadených do prírody. Niektoré z nich sa stali obľúbeným miestom na letné kúpanie a člnkovanie, či v zime na korčuľovanie. Najznámejším tajchom je Počúvadianske jazero pod Sitnom. Spolu s Vindšachtou, Richňavou či Evičkinim jazerom sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, pretože ich brehy nie sú také strmé. Veľký vodárenský tajch a Klinger sú ľahko dostupné aj pešo z Banskej Štiavnice. A na vysoko položenom tajchu Červená studňa zas domáci v zime hrávajú hokej. K Štiavnickým tajchom sa dá z Devičia dostať autom za 30 minút.
Mapa
VINÁRSTVO PAPILLON
Papillon (z franc. motýľ) je malé rodinné vinárstvo v malebnej dedinke Devičie na strednom Slovensku, do realizácie ktorého sa pustil slovensko-francúzsky pár, s cieľom vyrábať biodynamické víno (využívajúc znalosti o vesmíre, mesiaci a bylinárstve) v ekologickom poľnohospodárstve. Postupne obnovujú zabudnuté pozemky na Devičí, ktorých sopečné podložie a čistá pôda poskytujú obrovský potenciál na výsadbu viníc. V roku 2018 vyrobili prvé naturálne víno. K jeho výrobe, ako sami hovoria, pristupujú citlivo a poctivo: „Rešpektujeme prírodu a dovolíme hroznu aby sa ukázalo v jeho prirodzenej paráde. Naše vína sú vyrobené s vášňou a láskou. Pre nás víno nie je recept. Víno bude také, aké je hrozno. Veríme, že z dobrého hrozna môžeme urobiť dobré víno s minimom zásahov a pridaných látok. Tak skúšame nič nepridávať, rešpektovať hrozno a nasledovať naturálny proces.“
Od začiatku svojho pôsobenia používa vinárstvo na výrobu svojho vína výlučne certifikované bio hrozno bez chemických postrekov a od roku 2019 je už aj držiteľom certifikátu vinárskej BIO výroby. Teda vyrába víno z bio surovín a navyše naturálne, teda bez pridania akýchkoľvek chemických aditív. K dnešnému dňu má vinárstvo v portfóliu 5 druhov naturálnych vín a novú limitovanú edíciu suchého šumivého vína, tzv. „ružové bublinky“, pri ktorej sa využíva metóda spontánnej prvej fermentácie ukončenej vo fľaši.
Vzhľadom na špecifický prístup a čisto naturálny produkt sa vinárstvo nezúčastňuje žiadnych slovenských súťaží a festivalov konvenčných vín. Jeho cieľom je dostať sa do povedomia profesionálnej verejnosti na prestížnych svetových výstavách a veľtrhoch naturálnych vín.
Mapa